Młode Miasto wyrośnie za trzy lata

2008-07-070

Zapaliło się zielone światło dla budowy Młodego Miasta w Gdańsku. Sukcesem zakończyły się bowiem kopenhaskie negocjacje w sprawie budowy ulicy Nowej Wałowej, która ma prowadzić do Młodego Miasta.

Na negocjacje z Baltic Property Trust do stolicy Danii polecieli między innymi wiceprezydent Gdańska Marcin Szpak oraz miejski skarbnik Andrzej Bojanowski. BPT jest głównym inwestorem projektu, który ma powstać na terenach postoczniowych. Gdańsk pokryje przede wszystkim koszt budowy wiaduktów i estakad, którymi od placu Zebrań Ludowych poprowadzona będzie ul. Nowa Wałowa. Chodzi głównie o wiadukt nad torami kolejowymi i ul. Jana z Kolna. BPT sfinansuje budowę pozostałej części arterii. To pierwszy etap budowy Nowej Wałowej – kolejnym ma być jej przedłużenie planowanym mostem przez Motławę. Pierwsze prace przy budowie Nowej Wałowej rozpoczną się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

– Kopenhaskie negocjacje to ogromny krok do przodu. Mam nadzieję, że umowa zostanie podpisana szybko, w ciągu kilku dni i prace także rozpoczną się niedługo – powiedziała nam Agnieszka Owczarczak, radna miasta Gdańska. – Z tego, co wiem, koncepcje architektoniczne są już gotowe.

Kiedy rozpocznie się na dobre budowa Młodego Miasta?

– Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane w połowie przyszłego roku – informuje Agnieszka Pomaska, inna gdańska radna. – Cała inwestycja ma być gotowa do 2011 roku. Bardzo liczę, że tak się właśnie stanie, bo poprawi to i wizerunek miasta, i warunki pobytu gości podczas finałów Euro 2012. Nie ma wątpliwości, że Młode Miasto bardzo ożywi centrum Gdańska.

Jej zdaniem, jedną z głównych zalet inwestycji jest jej wielofunkcyjność.

– Nie będzie to tylko “sypialnia”. Restauracje, kina… Życie będzie tam tętnić. Takie kompleksowe rozwiązanie jest bardzo ważne, gdyż obiekty, które w tej chwili budujemy w Gdańsku, sprawiają wrażenie inwestycji “szarpanych” – dodaje Pomaska.

Radna podkreśla, iż bardzo dobrze się stało, że udało się zatrzymać w Gdańsku poważnego zagranicznego inwestora, jakim jest BPT i nie powtórzył się przypadek holenderskiej firmy ING, która ostatecznie zrezygnowała z zabudowy Targu Rakowego.

– Mam nadzieję, że ta ważna inwestycja dojdzie jednak do skutku. Liczę też, że w niedługim czasie rozpocznie się przedłużenie linii SKM i budowa przystanku Gdańsk Śródmieście na wysokości Urzędu Wojewódzkiego – kończy Agnieszka Pomaska.

Wieże obok restauracji

W ramach Młodego Miasta na terenach postoczniowych powstaną m.in. trzy wysokościowce, każdy o wys. ok. 100 m.

Dwa będą miały funkcję mieszkalną, trzeci będzie biurowcem. Obok powstanie gigantyczne Centrum Handlowe Stocznia – około 1,5 raza większe od Galerii Bałtyckiej. Oprócz restauracji znajdzie się tam między innymi multipleks z salami do projekcji trójwymiarowych. Niektóre dawne budynki stoczniowe, które nie zostaną wyburzone, będą przebudowane.

Powstaną w nich przede wszystkim biura.

Źródło: Paweł Rydzyński, POLSKA Dziennik Bałtycki, 7.07.2008

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.pomaska.pl/wp-content/uploads/2023/10/apomaska_logowhite.png
Kontakt
58 767 72 40
574 152 793
Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej, al. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan, IV piętro), 80-244 Gdańsk