Rekrutacja do udziału w projekcie, podobnie jak w ubiegłych latach, rozpocznie się pod koniec lutego.
Temat tegorocznej sesji oraz szczegóły zadania rekrutacyjnego zostaną zamieszczone w dniu 27 lutego o godz. 12.00 na stronie internetowej https://sdim.sejm.gov.pl, a także na oficjalnym profilu SDiM na Facebooku www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy.
Organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Podobnie jak w zeszłym roku, w ramach realizacji zadania rekrutacyjnego uczniowie będą musieli podjąć działania na rzecz swoich środowisk lokalnych związane z tematyką sesji. Relację z ich przebiegu zamieszczą następnie na platformie internetowej. Rekrutacja ma na celu wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w posiedzeniu SDiM 1 czerwca w charakterze posłanki lub posła. Ponadto, dwa najlepsze zespoły z każdego województwa wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 13 – 14 maja.
Głównym celem Sejmu Dzieci i Młodzieży jest przybliżenie uczestnikom projektu tematyki związanej z procesem legislacyjnym oraz demokracją parlamentarną. Dodatkowo intencją organizatorów jest promowanie postaw obywatelskich wśród młodych ludzi, a także zachęcenie ich do aktywnej działalności na rzecz najbliższego otoczenia już na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej – Prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej. Do 2009 r. uczestnicy kolejnych sesji byli wyłaniani w drodze konkursu literackiego, którego temat przygotowywał Zespół Organizacyjny. Od XIII sesji prace związane z organizacją Sejmu Dzieci i Młodzieży przejęła Wszechnica Sejmowa stanowiąca wydział Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu.
źródło: sejm.gov.pl