Prezydencję Rady UE sprawują rządy krajowe 28 państw członkowskich, które obejmują urząd kolejno co sześć miesięcy – w dniach 1 stycznia i 1 lipca każdego roku. Na państwie członkowskim sprawującym prezydencję spoczywa duża odpowiedzialność, przewodniczy ono bowiem – przez całą swoją kadencję – posiedzeniom Rady UE, która jest jednym z najważniejszych organów decyzyjnych UE. Oprócz tego prezydencja odpowiada za dopilnowanie, by państwa członkowskie współpracowały ze sobą zgodnie, wypracowywały niezbędne kompromisy i zawsze działały w interesie całej UE.
Osiemnastomiesięczny program prac prezydencji jest współdzielony przez trzy państwa członkowskie („trzy prezydencje”). Prezydencja określa szczegółowe cele, które chce osiągnąć podczas swojej kadencji, a wspólnie z pozostałymi państwami „trzech prezydencji” wyznacza bardziej długofalowe plany, których realizacja nie jest możliwa w ciągu jedynie sześciu miesięcy.
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r. prezydencję Rady UE sprawuje Malta
Jest to trzeci i ostatni kraj trzech prezydencji, po Holandii i Słowacji. Państwa te współpracowały na rzecz realizacji swojego 18-miesięcznego programu prac, począwszy od stycznia 2016 r.
Prezydencja maltańska skupia się na takich kwestiach jak integracja społeczna, migracja oraz jednolity rynek. Priorytety jej działań obejmują:
- pielęgnowanie progresywnego podejścia do integracji społecznej i kwestii związanych z równością płci na rynku pracy,
- wspieranie ogólnoeuropejskich wysiłków, których celem jest pomoc uchodźcom,
- zachęcanie do debaty na temat roli i wyzwań stojących przed UE, aby przybliżyć tę problematykę społeczeństwu,
- zbadanie, w jaki sposób zmiany w prawodawstwie dotyczące jednolitego rynku mogą generować korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz konsumentów.
źródło: osha.europa.eu