Po wielu miesiącach negocjacji z rządami państw UE Parlament Europejski przyjął we wtorek w Strasburgu nowy wieloletni budżet UE na okres 2014-2020. Polska jest jego największym beneficjentem.
Za głosowało 537 europosłów, przeciwko było 126, a 19 wstrzymało się od głosu.
Nowy budżet przewiduje wydatki w wysokości 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. To oznacza, że po raz pierwszy wieloletnie ramy finansowe dla Unii będą realnie mniejsze, niż poprzednie.
Polska będzie największym odbiorcą unijnych funduszy. W ciągu siedmiu lat ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.
Europarlament przekładał głosowanie nad budżetem dwukrotnie, bo eurodeputowani postawili rządom państw UE kilka warunków, od których spełnienia uzależnili swoją zgodę na wieloletnie ramy finansowe.
– Głosowanie budżetowe to krok milowy w tej kadencji Parlamentu Europejskiego i ostatni akt długich i skomplikowanych negocjacji – powiedział w trakcie debaty PE komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
Autor: kg/bgr / Źródło: PAP/TVN24