Już od 22 lat w sercu Gdańska wspólnie manifestujemy miłość do Niepodległej, spotykając się na Paradzie Niepodległości. Zobacz, jak świętowaliśmy 11 listopada 2024, w 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W oficjalnych wystąpieniach szczególnie wybrzmiała rola wspólnoty (od sąsiedzkiej po narodową) i patriotyzmu w czasach ogromnej polaryzacji i wojny po drugiej stronie granicy. W artykule także rodzinne zdjęcie gdańszczan, którzy byli tego dnia na Długim Targu, gdy zakończyła się parada.
Gdańska Parada Niepodległości tradycyjnie zaczęła formować szyk półtorej godziny przed rozpoczęciem, na Podwalu Staromiejskim, skąd wyruszyła o godz. 10.30, prowadzona przez szczudlarską ekipę aktorów Teatru GAK w biało – czerwonych strojach.
Sygnał do wymarszu dał dzwon “Pokój i Pojednanie”, największy w kościele św. Katarzyny, rozkołysany przez dzwonników z Bractwa św. Katarzyny.
Jeszcze przed paradą, a także dzień przed nią, podczas uroczystości na Górze Gradowej, chętni do przybrania barw narodowych, mogli zaopatrzyć się bezpłatnie we flagi Polski, Gdańska oraz kotyliony (w sumie rozdano 4,5 tysiąca flag i kotylionów).
Przemarsz przeszedł ulicą Rajską, następnie Korzenną, przecinając w drodze na Drogę Królewską Targ Drzewny z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.
Po drodze, idące w paradnym szyku, niezwykle różnorodne grupy, pozdrawiali widzowie: gdańszczanie, Pomorzanie i turyści, w większości wyposażeni w biało – czerwone flagi, czy mniejsze akcenty, często przybyli całymi rodzinami. W szyku przemarszu wypatrzeć można było cały przegląd historii Polski w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, również z towarzyszeniem zabytkowych pojazdów, a także np. delegacje szkół i uczelni. Na trasie parady, w kilku miejscach odbywały się mini występy muzyczne chórów śpiewających pieśni patriotyczne i zespołów ludowych.
Na krótko przed godziną 11.30 parada dotarła na Długi Targ, pod scenę ustawioną przy Zielonej Bramie. Powitały ją tutaj połączone śpiewające zespoły – Gdański Chór Nauczycielski i Chór Scherzi Musicali z XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku pod dyrekcją Darii Polanowskiej.
Wśród zebranych pod sceną widzów wolontariusze Fundacji Hospicyjnej rozdali 2 tysiące śpiewników z tekstami pieśni patriotycznych, tak by każdy mógł śpiewać z chórzystami. Chętni mogli wesprzeć przy okazji Fundację datkiem do puszki.
źródło: gdansk.pl