W poniedziałek (21 października) Posłanka Agnieszka Pomaska wzięła udział w konferencji „Transport publiczny na Pomorzu”.
Prace nad ustawą metropolitalną i wpisanie jej w specyficzne uwarunkowania województwa pomorskiego stanowią niepowtarzalną okazję do rozpoczęcia rozmów na temat rozwiązania problemów transportu publicznego w Trójmieście i całym obszarze metropolitalnym, w tym fragmentaryzacji systemu i taryf biletowych.
Jednym z aspektów podnoszących atrakcyjność województwa pomorskiego powinien być spójny i dopasowany do struktury funkcjonalno-przestrzennej system transportowy. Dynamicznie zmieniające się preferencje i potrzeby użytkowników oraz organizatorów dotyczące rozplanowania przewozów zbiorowych, jak i zachodzące procesy
w zagospodarowaniu przestrzennym, tworzą potrzebę ciągłego ulepszania i dostosowywania aglomeracyjnego oraz regionalnego systemu transportowego.
Motywacją do wprowadzania rozwiązań zintegrowanych są korzyści, jakie użytkownicy mogą uzyskać w wyniku tego procesu. Stały wzrost mobilności mieszkańców wymaga zapewnienia dobrze funkcjonującego systemu transportu publicznego, dlatego czynnikiem w tym procesie jest współpraca z kluczowymi podmiotami obszaru metropolitalnego w celu wypracowania najlepszego rozwiązania służącego integracji transportu publicznego. Brak jednolitego zarządzania mobilnością uniemożliwia strategiczne planowanie oraz skuteczne wdrażanie i wdrażanie optymalnych rozwiązań w zakresie organizacyjnym i funkcjonalnym.
W części głównej Konferencji zaprezentowane zostały przykłady systemów transportowych w Europie i omówiono miejsce trójmiejskiego transportu w europejskiej perspektywie. Po raz pierwszy publicznie przedstawione zostały założenia zintegrowanego systemu transportu publicznego w metropolii uwzględniające podsystemy komunalny i kolejowy, specyfikę przewozów pozamiejskich w polskiej rzeczywistości prawnej, a także możliwości i wyzwania, które niesie za sobą przygotowywana dla Pomorza ustawa metropolitalna.
W trakcie wydarzenia przedstawiciele województwa podpisali z instytucjami centralnymi, tzw. Pakt Kolejowy dla Pomorza– wyjątkowy dokument, który potwierdza rządowe plany wobec infrastruktury kolejowej w naszym województwie, w tym określi terminy i zakres oczekiwanych przez społeczeństwo reaktywacji wybranych linii kolejowych.
źródło: transport-publiczny.pl