Powodzie, wzrost poziomu morza, susze, ulewy i inne wyzwania wynikające ze zmian klimatycznych – jak się z nimi zmierzyć? Rozwiązań szukali uczestnicy Gdańskiego Forum Zmian Klimatu, które obradowało w ośmiu grupach tematycznych 11 października 2022 roku w Hevelianum. Zestaw rozwiązań jest imponujący zarówno pod względem ilości, jak i kreatywności – sprawdźcie sami. (…)
Dlaczego właśnie osiem stolików tematycznych? Tyle głównych obszarów wymagających w Gdańsku działania w kontekście adaptacji do zmian klimatu wskazali uczestnicy pierwszej edycji Forum, która miała miejsce jesienią 2020 roku. Zadaniem forumowiczów z edycji 2022 było wskazanie najwłaściwszych rozwiązań.
Nad pracą każdej grupy warsztatowej czuwał ekspert w danej dziedzinie. Co ważne – przed prezentacją efektów trwających ponad dwie godziny dyskusji, każda grupa w drodze głosowania uporządkowała zebrane propozycje rozwiązań pod względem ich ważności. I w takiej też kolejność, w punktach, prezentujemy je poniżej.
To, jak przebiegała praca Gdańskiego Forum Zmian Klimatu świetnie podsumowuje wypowiedź dr. Macieja Markowskiego z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, który koordynował prace grupy Stan rzek i powodzie: – Jeśli szukacie państwo specjalistów w zakresie stanu rzek i powodzi, nie trzeba daleko szukać, oni tutaj siedzą. Ta grupa, która tu pracowała miała tyle pomysłów, że moją rolą było przede wszystkim ich hamowanie, a nie pobudzanie jej, żeby coś nowego wymyśliła.
Słowa te pasują do imponującej kreatywności każdego z ośmiu zespołów.
źródło: gdansk.pl