Our Democratic Europe jest projektem w ramach programu Erasmus + organizowanym we współpracy między bibliotekami publicznymi w Polsce (Gdańsk), Belgii (Roeselare), Holandii (Zeeland) i Danii (Herning).
5 i 6 lutego licealiści z VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista”, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Belgii, Danii i Holandii oraz decydentami politycznymi by omówić problemy związane z edukacją i zatrudnieniem w swoich państwach.
Poruszane zostały tematy często pomijane przez decydentów politycznych, ale istotne z punktu widzenia młodych Europejczyków. Młodzież z czterech krajów wymieniała opinie na temat nauczania religii w szkołach, wychowania do życia w rodzinie, problemach edukacji zawodowej, dyskryminacji i rasizmie oraz rynku pracy w Europie.
Co ważne spotkanie to było stworzone nie tylko dla młodzieży, ale i w całości przez nich. Wystąpili oni w roli konferansjerów, decydowali o tematach poruszanych w czasie debaty, wybrali miejsce spotkań i zaproszonych gości. Było to spotkanie młodych i to ich głos był najbardziej słyszalny, politycy pełnili jedynie funkcję mentorów i obserwatorów.
Była to pierwsza z czterech zaplanowanych debat międzynarodowych. Na kolejnych spotkaniach młodzież poruszy takie tematy jak: walka z wykluczeniem społecznym, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój czy nowe technologie.
Projekt Our Democratic Europe zakończy się w styczniu 2018 r. przedstawieniem w Komisji Unii Europejskiej Czerwonej Księgi, która zawierać będzie wszystkie najważniejsze pomysły i sugestie młodzieży na to jak powinna wyglądać demokracja w 2020 r.
źródło: Dział Marketingu i Public Relations, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna