Rola Sejmu w procesie integracji europejskiej i parlamentów narodowych w zmieniającej się Unii Europejskiej będzie jednym z tematów konferencji organizowanej w środę, 24 czerwca przez Komisję do Spraw UE w gmachu przy Wiejskiej. Debata z udziałem ekspertów i posłów z Komisji ds. UE odbędzie się pod hasłem „Wyzwania dla Unii Europejskiej i Polski 2015-2019. W poszukiwaniu nowych ujęć i sposobów myślenia”. Konferencję otworzy przewodnicząca Komisji do Spraw Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska.
Parlamenty krajowe zyskują coraz większe znaczenie w procesie decyzyjnym UE. Ich pozycja została wzmocniona przede wszystkim na mocy Traktatu z Lizbony, dzięki któremu mają one bezpośredni wpływ na europejskie prace legislacyjne. Przykłady tego wzmocnienia to m.in. mechanizm wczesnego ostrzegania w ramach badania przestrzegania zasady pomocniczości oraz prawo weta w uproszczonej procedurze zmiany traktatów. Nowe kompetencje dają również możliwość podejmowania wspólnych działań przez parlamenty krajów Unii Europejskiej, także we współpracy z Parlamentem Europejskim.
Wśród ostatnich przykładów zaangażowania Sejmu w sprawy UE można wymienić m.in. majowe spotkanie grupy roboczej poświęcone możliwościom ulepszenia wprowadzonej Traktatem z Lizbony procedury „żółtej kartki”. Mechanizm ten umożliwia parlamentom narodowym sprawdzenie, już na początku procedury ustawodawczej UE, zgodności projektów unijnych regulacji z zasadą pomocniczości.
źródło: sejm.gov.pl