Znane są oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W województwie pomorskim głosowanie zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając wynik 51,06 proc.
Drugi wynik otrzymało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosy oddało 28,07 proc. wyborców. Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 9,37 proc. głosów. Trzecia Droga uzyskała poparcie na poziomie 5,40 proc., natomiast Lewica 4,65 proc. Za tymi ugrupowaniami znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy (1,13 proc.) oraz PolExit (0,33 proc.). Frekwencja na Pomorzu wyniosła 42,61 proc.
W okręgu nr 1 najwyższe poparcie uzyskała startująca z miejsca nr 2 na liście Koalicji Obywatelskiej Magdalena Adamowicz, na którą głos oddało 204 207 osób. Drugi wynik uzyskała „jedynka” KO Janusz Lewandowski. Zagłosowało na niego 133 444 wyborców.
Były rzecznik rządu Piotr Müller, startujący w okręgu obejmującym woj. pomorskie z czwartego miejsca na liście PiS, wyprzedził polityków na wyższych miejscach – Annę Fotygę, Jarosława Sellina i Kazimierza Smolińskiego – i jako jedyny z listy zdobył mandat.
Znamy również wyniki z pozostałych okręgów wyborczych. Wiadomo już, że frekwencja ogólnopolska wyniosła 40,65 proc. Potwierdziły się też dane z sondażu exit poll – Koalicja Obywatelska wygrała wybory po raz pierwszy od 10 lat, pokonując Prawo i Sprawiedliwość i zdobywając 37,06 proc. głosów. PiS zajął drugie miejsce z wynikiem 36,16 proc., natomiast Konfederacja otrzymała poparcie na poziomie 12,08 proc. Na Trzecią Drogę zagłosowało 6,91 proc. wyborców, a na Lewicę 6,3 proc.
Koalicja Obywatelska zwyciężyła w 8 okręgach, a PiS wygrało w 5. Tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. W 12 okręgach na 13 trzecie miejsce zajmowała Konfederacja. W trzynastym, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, wyprzedziła ją Lewica. Za granicą wygrała Koalicja Obywatelska, a na statkach Konfederacja. W tych przypadkach wyborcy oddawali głosy na kandydatów okręgu czwartego, który obejmował Warszawę i powiaty podwarszawskie.
źródło: radiogdansk.pl